Advokatai ir autorinės teisės

Nors Lietuvoje ir tarptautiniuose vandenyse veikia griežti autorių teisių įstatymai, tačiau panašu, kad teisinės konsultacijos būtų reikalingos ir žiniasklaidai, ir pavieniams vartotojams, ir autoriams, kuriantiems autentišką turinį. Kartais net didelis tarptautinis verslas nežino esminių autorinių teisių įstatymų ir neįsivaizduoja, kad daro pažeidimus. Kiti, atvirkščiai, žino, bet tikisi, kad niekada nebus prigauti. Kalbamės su teisininku apie tai, kaip yra dažnai pažeidžiamos autorių teisės – kartais net jiems patiems to nežinant.

Kokios teisinės konsultacijos apskritai yra būtinos žmonėms, susijusiems su autorinėmis teisėmis ir kūrinių panaudojimu?

JuridiconAutoriams iš tiesų būtina jau nuo pat pradžių pradėti tinkamai naudotis savo teisėmis. Jiems vertėtų pasikalbėti su teisininkais, advokatais, notarais apie savo teises. Ką daryti, kad šios būtų apsaugotos. Ar reikia kažką patentuoti, kaip patentuoti, kada reikia, o kada nebūtina. Tai išties svarbūs klausimai, ir nemažai autorių taip ir nugyvena net neišsiaiškinę, kokia sistema.

Kaip tarptautinis verslas panaudoja klaidingai autorinius kūrinius?

Vertėtų daugiausiai kalbėti apie žiniasklaidos verslą. Tikrai dažnai regioninė, net ir nacionalinė spauda platina iliustracijas, nuotraukas, kurios priklauso konkretiems žmonėms, jų net neatsiklausę. Taip pasitaiko, ir vėliau tenka aiškintis, jeigu kažkas suseka, kodėl buvo panaudota viešai atvaizdas, kodėl nebuvo už jį sumokėta. Tad tarkime jeigu autorius turi savo advokatą, arba priklauso kažkokiai autorių agentūrai, tokiu atveju jį atstovauja. Autorius gal net nežino kada ir kur jį kažkas paviešins, tačiau kai tai padarys – jam priklausys honoraras. O kaimo laikraščiai labai blogai daro vogdami nuotraukas, darbus. Ten praktiškai visada gali skaityti regioninę spaudą ir žiūrėti, kas kur kokius autorinių teisių pažeidimus padarė, nes tie pažeidimai yra dažni kone kiekviename numeryje.

Kas gresia už neteisėtą autorinių kūrinių naudojimą?

Na, įstatymai gina autorių. Taigi, priklausomai nuo priemonių, kur ir kaip buvo paviešinta, gali tekti susimokėti už panaudą. Taip pat gali tekti susimokėti ir baudą, jeigu pažeidimas bus labai grubus. Tarkime, jeigu kažkas panaudos apie jus ar jūsų informaciją savo reklamai daryti, gal išvis iškreips informaciją, kažkaip dezinformuos. Visada turi būti tvarka ir turi būti laikomasi tiesiog elementarių atsakingumo taisyklių, kad nebūtų naudojami kūriniai kaip niekieno, kaip anoniminiai. Kažkas už tai turi gauti pinigus ir negali taip būti, kad juos gauna tik stambūs valdininkai – ir pavieniai autoriai turi savo teises, kurias gali sužinoti išsiaiškinę su advokatu.

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *