Foto: Pixabay.com
Ne paslaptis, kad ratlankiai beveik visada yra perkami automobilio įvaizdžiui pakeisti, ypatingai jaunimo tarpe – net ir senas automobilis „atjaunėja“ išrinkus jam tinkamus ratlankius. Bet labai retai pirkėjai atsižvelgia į praktiškas ratlankių savybes, kaip svoris, valdymas kelyje ir pritaikymas automobilio tipui.
Taigi, atsižvelgti reikia ne tik į ratlankių išvaizdą, bet ir dydį, plotį (nes ratlankiai gali netilpti „arkose“) bei savo poreikius. Štai keletas dalykų, kuriuos reikia žinoti prieš įsigyjant naujus ratlankius savo automobiliui.
Ratlankių įtaka vairavimui
Pirmiausias klausimas turėtų būti: ko tikitės iš ratlankių?
Geresnės išvaizdos
Jeigu jūsų vienintelis poreikis yra tik pakeisti automobilio įvaizdį, tada pasirinkimas labai paprastas – tiesiog nesirinkite kito ratlankių dydžio ir atsižvelkite tik į jūsų norimą dizainą. Na, o jeigu domina kiek didesni ratlankiai, tada brangesni bus ir ratlankiai ir padangos jiems. Negana to, suprastės važiavimo komfortas, bet pagerės stabilumas.
Sportiškumo
Automobilio valdymui, stabdymo keliui bei įsibėgėjimui įtaką daro ne tik padangos, bet ir ratlankiai. Kartais, net ir pigūs ratlankiai gali suteikti geresnes savybes nei originalūs seni.
Sportiškam vairavimui reikalingi didesni ir platesni ratlankiai – ant jų montuojamos žemo profilio, plačios padangos, su kuriomis stipriai jaučiamas greitesnis „atsakas“ posūkiuose, trumpesnis stabdymo kelias bei greitesnis įsibėgėjimas.
Tik atminkite, kad žemo profilio padangos nėra tokios ilgaamžės. Pavyzdžiui, sportinis automobilis Bugatti Veyron iš gamyklos išsiunčiamas su 35 000 eurų vertės padangomis, kurios gali atlaikyti net 400 km/h greitį. Tačiau tai nereiškia, kad jos ilgaamžės – važiuojant tokiu greičiu, padangos susidėvi vos per 15 minučių!
Sportiškos išvaizdos, bet komfortiško važiavimo
Kad ir kaip gerai atrodo dideli ratlankiai su žemomis padangomis, raktas į komfortišką važiavimą yra aukšto profilio padangos. Jos yra lankstesnės, todėl ne tik geriau „sugeria“ duobes, bet ir švelniai „plaukia“ posūkiuose.
Taigi, norite komforto – aukokite sportišką įvaizdį.
Ratlankių tipai
Skirtingi ratlankiai gali būti panašūs iš išorės, tačiau jų savybės ir kaina labai skiriasi. Štai keletas pagrindinių ratlankių tipų, kuriuos šiandien galite įsigyti.
- Plieniniai – patys pigiausi ir vieni patvariausių ratlankių rinkoje. Plieniniai dažniausiai naudojami ant darbui skirtų automobilių arba siekiant maksimaliai sumažinti eksploatacinius kaštus. Vis dėlto, plienas yra tris kartus sunkesnis už aliuminį, todėl savybės kaip stabdymo kelias, įsibėgėjimas ir valdymas yra pačios prasčiausios.
- Lieti lengvo lydinio – tai ratlankiai, kurie pagaminti iš kelių metalų lydinio, tarp kurių dominuoja aliuminis. Lieti ratlankiai yra populiarūs dėl puikios išvaizdos, mažo svorio bei tvirtumo. Vis dėlto, sugadinto lieto lydinio ratlankio remontas yra brangus.
- Kaltiniai lengvo lydinio – šie ratlankiai gaminami aukštoje temperatūroje, naudojant net 8000 tonų slėgį, todėl jie yra išskirtinai tvirti, 25% lengvesni, bet, žinoma, gerokai brangesni.
Optimaliausias pasirinkimas kasdieniam eksploatavimui yra standartiniai lieto lydinio ratlankiai – jų pasirinkimas didelis, kaina patraukli, o išvaizda puiki.
Foto: Shutterstock.com
Kaip išsirinkti tinkamus ratlankius?
Šiomis dienomis ratlankių pasirinkimas yra milžiniškas, todėl rasti tinkamiausius yra dar sunkiau. Vis dėlto, tai padaryti įmanoma ir visai nesudėtinga. Svarbu atsiminti keletą dalykų, į kuriuos atsižvelgti būtina:
Dydis
Dideli ratai dažniausiai perkami dėl bendros automobilio estetikos – jie atrodo prabangiai, sportiškai ir suteikia geresnį stabilumą kelyje. Tačiau didesni ratai, kaip R19, R20 ir t.t. yra brangesni – kaip ir padangos jiems.
Pasirinkę mažesnius ratlankius sutaupysite ir tikrai važinėsite komfortiškiau. Vis dėlto, bendras automobilio vaizdas bus gerokai paprastesnis, o stabilumas šiek tiek nukentės.
Turėkite omeny, kad netinkamo dydžio ratai gali privesti prie neteisingų spidometro, odometro parodymų ir netgi ABS, sukibimo bei stabilumo kontrolės gali veikti netinkamai arba visai neveikti. Pavyzdžiui, jeigu ant automobilio, kuriam maksimaliai rekomenduojami 17 colių ratlankiai, užmontuosite R19 ratlankius, tada, važiuojant 90 km/h greičiu, spidometras gali rodyti 80 km/h ir t.t. Taigi, kuo didesni ratlankiai, tuo turi būti montuojamos žemesnės padangos. Tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl svarbu atsižvelgti į gamintojo rekomendacijas.
Varžtų skylės
Tai pats svarbiausias parametras perkant naujus ratus automobiliui. Daugelio automobilių ratų varžtų išdėstymas skiriasi – nedaug, bet skiriasi. Turbūt ne kartą esate matę, kad prie parduodamų ratlankių rašoma: R16 5×112. R16 reikšmę jau žinote, tačiau ką reiškia 5×112?
Šie skaičiai parodo, kaip išdėstytos varžtų skylės. 5 nurodo, kad yra penkios skylės, o 112 – tarpą tarp dviejų priešingai esančių skylių. Tačiau labai svarbu atsiminti, kad lyginių skaičių skylių atstumai matuojami nuo centro iki centro, o nelyginių – nuo centro iki galinio skylės krašto. Vadinasi, 4, 6, 8 skylių ratlankiuose tarpai tarp skylių matuojami nuo vienos skylės centro iki kitos, priešingai esančios skylės centro. Na o 5 skylių ratlankiuose šie tarpai matuojami nuo vienos skylės centro iki kito, priešingai esančios skylės išorinio krašto.
Žinodami šią informaciją, ratus įsigysite lengviau, su gerokai mažesne tikimybe būti apgautiems.
Foto: Shutterstock.com
Atsarga gėdos nedaro
Manote, kad apie automobilių ratlankius žinote per mažai? Norint įsigyti jūsų automobiliui tinkamus ratlankius daug žinių nereikia – pakaks tik šiek tiek pasukti galvą.
Naudotus ratlankius reikia pirkti labai atsargiai, nes jie gali būti lenkti, išbalansuoti arba nekokybiškai suvirinti. Todėl, visų pirma, pasidomėkite naujais ratais – kartais kainos maloniai nustebina!
Siūlome apsilankyti internetinėje parduotuvėje www.padangos1.lt – čia siūlomos ne tik padangos, bet ir įvairių rūšių ratlankiai. Spustelėkite ant skyriaus „Ratlankiai“, čia pasiekiami ratlankiai pagal automobilį arba ratų skersmenį, plotį, skylių išdėstymą ir t.t. Sėkmingo apsipirkimo!